yandex

Sulama Nasıl Yapılmalıdır

Sulama Nasıl Yapılmalıdır

Sulamanın 10 altın anahtarı

   Sıcak havalarda bitkilerinizin eğilmesine engel olmak için bol miktarda su verilmelidir. Peki su miktarı ve sulamanın sıklığı ne olacak, su yukarıdan mı yoksa aşağıdan mı verilecek? Bitkilerinizin sulanmasıyla ilgili bazı faydalı bilgileri Santaş sizlere sunuyor.

1.Anahtar: Nemin eşit dağılmasını sağlayın.

Çoğu bitki için nem de gerekir. Fakat sulama öncesinde hafifçe kurumaları, bitki köklerinin büyümesi için faydalıdır.

2.Anahtar: Suyu az az kullanın, sonradan miktarı artırın.

Çiçek tarhında haftada bir ya da iki sulama genelde yeterli olur. En iyisi, daha az su ile daha sık sulama yerine daha bol suyla daha nadir sulamadır.

3.Anahtar: Gece geç veya sabah erken saatlerde sulama yapın.

Akşam ya da gece soğumuş toprağı suladığınızda gün içinde ısınan toprağa göre daha az su buharlaşmaktadır. Bu sayede bitkiler, ertesi günün sıcağı gelmeden önce yeterince su alabilir

4.Anahtar: Yaprakları kuru tutun.

Islak yapraklarda hastalık olur. Gece ıslak kaldıklarında yaprak gübresi hastalıkları ortaya çıkabilir. Güneş altında ıslak kalan yapraklarda ise su damlalarının büyüteç etkisiyle yanma olabilir.

5.Anahtar: Doğru miktarda su verin. Doğru sulama, suyun köklere yeterince ulaşması anlamına gelir. Su miktarı çok düşük olduğunda, su sadece toprağın üstünü kaplar. Yeterli sulama, ekinler hasada uygun hale gelene kadar bitkilerin, eşit şekilde nemlendirilmiş toprağa bağlı olduğu anlamına gelir.

6.Anahtar: Ara vererek bol miktarda su kullanın. Toprağın suyu çekmesi için biraz zaman gerekecektir. Tarhtaki değerli suyun ziyan olmaması için ara vererek tekrar tekrar sulama yapmak daha faydalı olacaktır.

7.Anahtar: Hedefleyerek ve dağıtarak sulama yapın. Tek bir kök noktasına yönelik sulama yapıldığında kök büyümesi tek taraflı olur ve besinler toprak tarafından yeterli şekilde emilme yapılamaz. Bu sebeple, her zaman bitkinin çevresini sulayın ve suyu alanın tamamına dağıtın.

8.Anahtar: Su tasarrufu sağlayacak şekilde sulama yapın. Gerektiği kadar çok ancak mümkün olduğunca dışarı boş yere su akıtmayınız. Bu süreç tarhta, bahçe ve arazilerde nem sensörlü otomatik sulama sistemleri kullanılarak kolayca yürütülebilir.

9.Anahtar: Toprağın suyu emmesinden kaçının. Toprağın suyu emmesi köklerin nefes almak için kullanacağı havayı engeller ve kök hücreleri oksijensiz kalır.

10.Anahtar: Kil bakımından zengin ve kaliteli toprak kullanın. Killi mineraller bakımından zengin bitki, toprağı daha iyi genişleme özelliklerine sahiptir. Toprağı, suyun içinde daha iyi ve daha dengeli şekilde tutar. Yağışlı yaz aylarında ve kışın toprağın suyu emmesini önlemek için suyu tahliye etmeniz gerekebilir.

 

Dip Not: Çiçek tarhı, çiçeklerin ekilmesi için ayrılmış yer anlamına gelmektedir. WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU