yandex

Suların Tükenmemesi İçin Önlemler

Suların Tükenmemesi İçin Önlemler

Su Kaynaklarının Tükenmemesi İçin Önlemler Nelerdir?

Doğadaki %1 su, endüstriyel faaliyetleri içme, pişirme, sulama ve destekleme gereksinimlerimizi karşılamaktadır.

Yaşam kaynağımız olan en değerli kaynağımızın tükenmesini önlemenin bazı yolları:

 

Suyu İhtiyacınız Kadar Kullanın

Suyu azalan bir kaynak olduğu bilinciyle az miktarda kullanın. Banyoda daha hızlı bir duşla alın. Eski alışkanlıklarınıza dönerek bir kova yardımıyla banyo yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Elbette bireysel değil toplumsal bilinçle aile üyelerinize de aynısını yapmaları gerektiğini açıklayın. Elde yıkama yerine makine kullanın. Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam dolduktan sonra çalıştırdığınızdan emin olun. Bu sayede milli servetimiz olan elektrik ve su tasarrufuna katkı sağlamış olursunuz.

 

Geliştirilmiş Sera, İnşaat ve Sulama Tekniklerine Uyum

Bu alandaki sürdürülebilir inşaat yöntemleri ve yenilik, su kullanımını daha da azaltmak için alternatif yöntemlere ışık tutmalıdır. Damlama sulama gibi sulama teknikleri, bitki veya mahsulün türüne bağlı olarak doğru miktarda suyun kullanılmasını sağlar.

 

Geri Dönüşüm ve Tekrar Kullanım

Araba, mutfakta temizlik için kullanılan su, suyu tahliye etmek yerine sulamak için tekrar kullanılabilir. Kanalizasyon arıtma tesislerinin kullanımı, alternatif amaçlar için tekrar kullanılabilecek suyun geri dönüşümüne yardımcı olur.

 

Suyun Boşa Akmasını Önleyin

Damlayan musluklar kapatılmalıdır. Gerekmedikçe suların boşa akması engellenmelidir.

 

Farkındalık Sağlayın

Su tükenmesi ve su tasarrufu yolları ile ilgili kaygılar hakkında bilgi paylaşımı daha fazla insanın bilinçlenmesine ve katkıda bulunmasına yardımcı olacaktır.

 

Yerli Bitkileri Kullanın

Yerli bitkiler yabancı bitkilere göre hava koşullarına daha fazla adapte olur ve daha az su gerektirir.

 

Yeraltı Sularını Koruyun

Yeraltı suyu kaynaklarımızı korumalı ve su kaynaklarının fazla tüketimin azaltılmalıdır.

 

Deniz Suyunun Artan Kullanımı

Çoğu ülke artık deniz suyunu enerji üretimi ve arıtarak içme suyu temini için kullanmaktadır. Deniz suyu kullanımı tatlı su kaynaklarının kullanımını da azaltır.

 

Mevcut Tatlı Su Kaynakları

Nehir, dere ve buzul gibi tatlı su kaynaklarının korunarak boşa akıtılmaması sürekli tatlı su temini için çok önemlidir. WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU