yandex

Hangar ve Ark Yapılar

Hangar ve Ark Yapılar

1985 yılından itibaren kullanılmakta olan kendi kendini taşıyan çelik kemerli yapıları sunar. Bu teknoloji 9 metreden 42 metreye kadar herhangi bir taşıyıcı kolon kullanmadan geniş açıklıkları geçmemizi sağlamaktadır. Aynı zamanda hem kaplama hemde taşıyıcı görevini üstlenen panellerle yaptığımız çelik yapılar, size çelik yapıların projelendirilmesinde ve maliyetlendirilmesinde ciddi avantajlar sağlar.

Üretim prosesimizde kullandığımız malzemeleri maksimum zorluktaki iklim koşulları ve kimyasal çevreyi dikkate alarak seçmemiz sayesinde, size bakım gerektirmeyen bir yapı sağlamış oluruz. Bu da size 25 yıl malzeme garantisi vermemizi sağlamaktadır.

AJA UKAS ISO 9001:2008 kalite sertifikası ile hizmet vermekteyiz. Bu belge malzeme, üretim ve son kontrollerle ilgili güvence sağlamaktadır.

Kullanmış olduğumuz teknoloji, sıradan prefabrik yapıların kurulmasına el vermediği rüzgar ve kar yükü gibi iklim koşullarında kullanılmasına olanak sağlar. Bu yapılar 600kN/m2 ye (60.000kg-f/m2) kadar dayanıklıdır.

Teknoloji
Çelik kemerli yapılar geniş hacimler oluşturmak için en etkili yapılardır. Hafif olup en üst düzeyde rijit ve kuvvetli yapılardır. Kemerli yapıların statik prensipleri ile M formlu panellerin kombine edilmesi ile 42 metreye kadar açıklıklar oluşturulabilmektedir. Temel malzememiz, iklim koşullarına ve servis yüklerine göre seçilen kalınlığı 0,8 ila 2mm arasında değişen S350 yapısal çelikten imal edilen 350gr/m2 galvaniz kaplı panellerdir. Panel birleştirmeleri paslanmaz galvaniz çelik cıvatalarla yapılmaktadır. Çelik kemerli yapılar, çelik dübeller kullanılarak yere monte edilir. Özellikle hafif olması ; diğer prefabrik ve çelik yapılarla kıyaslandığında, hafif çelik yapı üstünlüğünü ortaya koyar. Bu özellik hem montajda hem nakliyede ciddi avantajlar sağlamaktadır. Kusursuz statik özellikleri her türlü iklim koşuluna ve 7 şiddettinde depreme kadar dayanıklı olmasını sağlar.

İç Aydınlatma
Kullandığımız  şeffaf paneller (2800mm x 640mm) yapı yüzeyine monte edilir. Ön ve arka cephelerde ise istenildiği taktirde şeffaf panel kuşakları ve normal pencereler kullanılabilir.

İzolasyon
Yapımız şekil itibarı ile birçok izolasyon yönteminin iç yüzeye uygulanmasına olanak sağlar. İzolasyon uygulaması ile istenildiği taktirde yanmaz yüzey özellikleri de eklenebilir.

Nakliye
Çelik kemerli yapıların temel parçaları , 800 x 3100 mm paletler üzerinde gelir. Bir palete 100m2 kapalı alan oluşturabilecek panel sayısı istiflenir. Bir tır yaklaşık 1000m2 alanı kapatacak malzemeyi nakledebilir. Bu da nakliyede ciddi avantaj sağlar.

Montaj ve ankrajlama
Çelik kemerli bu yapıların montaj ve ankrajlama işlemi oldukça basittir. Çelik kemerli yapı, çelik ankraj cıvataları ile doğrudan betona monte edilir. Sistemimizin çok önemli bir avantajı da, hafif çelik olması ve bu sayede diğer geleneksel yapılarda olduğu gibi detaylı beton, sömel ve bağ kirişlerine ihtiyaç duymamasıdır. Bu durum altyapı beton maliyetlerinin düşük olmasına ve sahaya gidecek altyapı malzemelerinin nakliye tutarlarının da düşük olmasını sağlar. Ankraj elemanları görülebilir noktalarda olup, görsel kontroller kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca ankrajların ulaşılabilir olması, gerekli görüldüğünde herhangi bir zamanda kolayca sökülüp, yapının başka bir lokasyona taşınabilmesine olanak sağlar.

Ön ve arka cephe yüzeyleri
Yapının ön ve arka cepheleri birçok farklı yöntemle hazırlanabilir. En çok kullanılan ve en basit yöntem olan konsol şeklindeki trapez kesitli panellerle kaplanmasıdır ki; bu yüzeylere aynı zamanda izolasyon da uygulanabilir. Bir diğer yöntem ise hafif çelik kolonlarla desteklenip sandwiç panellerle kaplanmasıdır. Müşterinin isteği üzerine ön ve arka cepheler taşduvar, beton, ahşap veya bu malzemelerin kombine edilmesi ile de kullanılabilir.

Kurulum
Yapı sistemini oluşturan tek sıra halkalar, paslanmaz çelik bağlantı elemanları ile sahada monte edilir. Vinç yardımı ile kaldırılan tek halka yere ankrajlanır ve diğer halka ile olan bağlantıları paslanmaz civatalar ile hazırlanır.

Ölçü 
Bu sistem bize 9 metreden 42 metreye kadar kolonsuz ve kirişsiz geniş açıklıklı kapalı alanların kurulabilmesine olanak sağlar. Genişlik, yükseklik, uzunluk gibi değerler isteğinize göre şekillendirilip, ara ölçüler de üretebilmekteyiz.

 

Hangar ve Ark Yapılar fiyatları hakkında detaylı bilgi için 0850 532 72 15 bizi arayabilirsiniz ya da bu formu doldurmanız durumunda biz sizi arayabiliriz
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU