yandex

Keçeli Drenaj Borusu

Keçeli Drenaj Borusu

Drenaj Nedir?

Bitkilere zararlı zemin ıslaklığını gidermek ve bu suretle zemin yapısını uygun hale getirip, havalanmasını sağlamak, ayrıca rutubetten binaların korunması veya spor sahaları gibi daima kuru tutulması gereken yerlerde toprağa nüfuz eden yağmur sularının süratle uzaklaştırılarak çamur olmasını önlemek üzere yer altında suların akıtılmasını temin için yapılan tesisata drenaj denir.  Yeni nesil kendinden filtreli keçeli drenaj boruları için bizimle iletişime geçiniz.

Drenajın Önemi

Drenaj yapılmayan alanlarda çeşitli sebeplerle meydana gelen fazla su sürekli olarak arazide kalırsa, yetiştirilen bitkiler için faydalı olmaz, aksine umulmadık zararlar meydana getirebilir. Bitki için lüzumlu mineral ve tuzlar gereğinden fazla eriyeceğinden bitkide aşırı beslenme söz konusu olur. Aşırı beslenmenin de az beslenme kadar kötü olduğu bilinmektedir. Ayrıca su ile dolu zeminde, bitkilerin köklerinin ihtiyacı olan, oksijen eksiktir. Özellikle bitki filiz verirken bu oksijen miktarı önemlidir. Drenajın gerekliliği bu durumda açıkça görülmektedir.

Drenaj yapılan alanlarda öncelikle bitkiler daha verimli hale geleceklerdir. Gerektiği gibi beslenen bitkiler üreticilerin emeklerinin karşılığını almaları şeklinde ortaya çıkacaktır, iyi verim, bol mahsul ve ekonomik rahatlık getirecektir.

Drenajın bunun yanında en önemli faydası da hiç şüphesiz sağlık yönünden olacaktır. Bataklıklar drene edildiği takdirde, bölge sağlık yönünde olumlu pek çok değişikliğin kaynağı olur. sıtma hastalığı bu şekilde önlenebilir. Bunun yanında drenaj ile kurutulan bu alanlar tarıma açılarak bölge insanlarına yeni iş ve sosyal imkanlar sağlar. Bunun yanında diğer önemli bir husus da, drenaj ile zemin tuzunun kontrol edilmesidir. Sulama suyundaki tuz suyu zemin tarafından alınması veya buharlaşması sonucu zeminde kalarak oranı artar. Yapılacak drenajla, drenaj suyu bu tuzu çözerek yerinden uzaklaştırır. Yeni nesil kendinden filtreli keçeli drenaj boruları için bizimle iletişime geçiniz.

Kapalı Drenler

Kapalı drenler, çalı ve çakıl doldurulmuş hendekler de dahil olmak üzere beton künk, kil künk ve fiber boru gibi imal edilmiş muhtelif cins boru sistemlerini ihtiva ederler. Kapalı drenler derinlik bakımından değişir, fakat sulanan sahalarda iyi bir drenaj yapılabilmesi için derenin dibi toprak sathından itibaren 135 santimetreden az olmamalıdır. Kapalı drenlerin getirdikleri suyu boşaltabilmeleri için, uygun bir tahliye imkanı bulunması gerekir. Tahliye yeri genellikle açık bir drenden ibaret olup, bazen bir pompa çukurda olabilir. Çukura drene edilen su, toprak sathındaki drenaj kanallarına pompalamakla tahliye edilebilir. Yeni nesil kendinden filtreli keçeli drenaj boruları için bizimle iletişime geçiniz.

Keçeli Drenaj Borusu Nedir?

Yüksek kaliteye sahip drenaj borularının üzerine giydirilen geotekstil  keçe sayesinde borular darbelerden, iklim şartlarından ve tıkanmalarından korunmuş olur. Geotekstil keçe, yüzde yüz polipropilen elyaftan iğneleme yöntemiyle birleştirilmiş örgüsüz ve ısıl işlemle bir filtre haline getirilmiş bir malzemedir.  

• ø80   •   ø100   •   ø125   •   ø160   •   ø200 seçenekleri bulunmaktadır.

Keçeli Drenaj Borusunun Kullanım Alanları

-              Pis suların tarım arazilerinden uzaklaştırılmasında,

-              İnşaat ve şantiyelerde taban suyunun tahliyesinde,

-              Doğal veya yapay çim spor sahaların alt yapısında,

-              Çamurlu, balçıklı v.b. gibi arazilerin ıslahında,

-              Karayolları banketlerinin drenajında,

-              Taban suyu olan yapılarındaki suların uzaklaştırılmasında keçeli drenaj borusu kullanılır.

Keçeli Drenaj Borusunun Avantajları

-              Toprak altında ömrü yaklaşık 45 - 50 yıldır

-              Hafifliği nedeniyle nakliyesi kolay ve döşemesi pratiktir

-              Ağır kimyasallara dayanıklıdır

-              Döşenmesinde fire kaybı olmaz

-              Tıkanma yapmaz

Kendinden geotekstil keçe sargılı keçeli drenaj borusu fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz ya da formu doldurmanız durumunda biz sizi arayabiliriz.

Formumuzu Doldurun, Keçeli Drenaj Borusu İçin Biz Sizi Arayalım!

Keçeli Drenaj Borusu fiyatları hakkında detaylı bilgi için 0850 532 72 15 bizi arayabilirsiniz ya da bu formu doldurmanız durumunda biz sizi arayabiliriz
whatsapp