yandex

Vorteks Filtresi Nedir?

Vorteks Filtresi Nedir?

Yağmur sularının su deposunun içerisine girmeden önce suyun filtre edilebilmesi için, Gelen yağmur sularının, filtre gövde çeperlerine çarptırılarak oluşturulan kuvvetle anafori hareketiyle savurarak yüzeyden parçaları ayırması amacıyla kullanılan polietilen hammaddeden imal edilen ürünlerdir.

Bazı yerlerde yaprak tutucu olarak da ifade edilen bu yağmur suyu filtre sistemi istenmeyen malzeme, tortu, kuş ve haşeratların sisteme dahil olmasına da engel olmaktadır.

Vorteks Filtrenin Çalışma Prensibi

Filtrenin iki çıkışı vardır. Kuvvetli yağışlı yerlerde akış hızı artan su, filtre sistemi ile buluştuğunda; birinci çıkış yağmur suyu içinde bulunan tortu gibi katı artıkların birikmesini engelleyerek aynı zamanda da tıkanmadan suyun yarısını su deposuna geçirirken diğer çıkışı da fazla gelen kirli suların kanalizasyon sistemine aktarılmasını sağlayarak su tesisat sistemlerini korur. 

Sisteme dahil olan suyun hızı arttıkça, vorteks yağmur suyu filtresinin verimi doğru orantılı şekilde artar. 

Dış etken kaynaklı kirleticiler nedeniyle, yağmur suyu depolarındaki filtre sistemleri olumsuz etkilenmektedir.  

Sisteme sağanak yağmur suyu gelmesi durumunda ürünün yatay drenaj hattına bağlanması daha verimli olacaktır.

Sifonik sistem tesisatlarında oluşan basınca ters direnç tepkisi verdiğinden; filtreler bu sistem ile çalışmaya uyumlu değildir.

Vorteks Filtresinin Özellikleri

Uzun yıllar boyunca kullanım imkanı sağlar. 

Yerüstü kullanımlar için Ultraviyole ışınlara (UV) dayanıklıdır.

Yağmur suyu toplanacak su deposunun boyutuna ve giriş bağlantı ağızlarına, yer üstü ya da yeraltı kullanım durumuna ve drenaj tipine(dikey ya da yatay hat kot uygunluğu) göre seçimi yapılmalıdır. 

Polietilen vidalı kapağa sahiptir. 

304 kalite krom çelik yıkanabilir iç filtresine sahiptir. 

Yer üstü ve yeraltı kullanımlara uygundur. 

Riser ve kompozit kapağı sayesinde yeraltı kullanımı (ilgili ürüne göre yaya, taşıt ve iş makinesi trafiğine uygun şekillerde) imkanı sağlar.

Vorteks Filtresi Seçimi Nasıl Yapılır?

Filtrenin yeraltı uyumlu mu yoksa yerüstü su deposu ile uyumlu mu olacağına karar verilir.

Yerüstünde kullanılacak ise drenajın dikey mi yatay mı yoksa hem dikey hem de yatay hatta uygunluğunun seçimi yapılır. 

Vorteks Filtre Yerüstünde kullanılacak ise 3 çeşittir. Bunlar;

1.Dikey Drenaj Hattına Uyumlu Vorteks Yerüstü Filtreleme Sistemleri

En çok 1500 m2 çatı alanına ve ortalama yağış miktarının 75 kg/m2 kadar olan yerüstü ya da bina teras/zemin katlarında bulunan havalandırma içi montajına uyumlu kendi kendini temizleyen bir sistemdir. 

304 kalite 38 mesh çelik filtresi sayesinde oldukça verimli olan bu sistem HDPE hammadde ile üretilmiş sağlam bir gövdeye sahip olan ürünler uzun yıllar boyunca bakım gerektirmeden kullanılabilir.

150 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 11 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 5-7 litre olduğu sistemlerdir. 

300 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 12,5 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 8-12 litre olduğu sistemlerdir. 

600 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 16 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 15-25 litre olduğu sistemlerdir.

1500 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 20 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 35-45 litre olduğu sistemlerdir. 

2.Yatay Drenaj Hattına Uyumlu Vorteks Yerüstü Filtreleme Sistemleri

En çok 1500 m2 çatı alanına kadar kullanılan düşük kota sahip ürünlerle yatay uyumlu yağmur suyu ile birlikte gelen askıdaki yaprak, tortu ve parçaların %95 e yakınını tutup filtre eden, yıkanabilir sistemlerdir.

Deponun yağmur suyu girişi ile depodan su çıkışının aynı kotta bağlantının olduğu sistemlerde sorunsuz çalışmaktadır.

5 mikrondan daha fazla partikülleri tutup filtrasyon sağlayan polietilen sentetik dokuma tipi filtre, 

1 mm’den büyük katı parçaları tutup filtrasyon sağlayan 304 kalite krom çelik filtre,

2 mm’den büyük katı parçaları tutup filtrasyon sağlayan polietilen sepet tipi filtre şeklinde 3 farklı filtreden geçen sistemdir.

200 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 11 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 3-5 litre olduğu sistemlerdir. 

500 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 16 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 11-14 litre olduğu sistemlerdir. 

700 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 16 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 14-16 litre olduğu sistemlerdir.

1500 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 20 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 20-30 litre olduğu sistemlerdir. 

3.Dikey ve Yatay Drenaj Hattına Uyumlu Yerüstü Vorteks Filtreleme Sistemleri

200 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 11 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 3-5 litre olduğu sistemlerdir. 

500 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 16 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 11-14 litre olduğu sistemlerdir. 

1000 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 20 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 20-30 litre olduğu sistemlerdir.

3000 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 25 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 70-90 litre olduğu sistemlerdir. 

Vorteks Filtre Yeraltında kullanılacak ise

200 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 11 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 3-5 litre olduğu ve kapaklarının yaya trafiğine açık olduğu sistemlerdir. 

500 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 16 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 11-14 litre olduğu ve kapaklarının yaya trağine açık olduğu sistemlerdir. 

1000 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 20 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 20-30 litre olduğu ve kapaklarının taşıt trafiğine açık olduğu sistemlerdir.

3000 m2 çatı alanına sahip olan yağmur suyu sistemlerinde su tankı giriş bağlantı çapı 25 cm dir. Çatıdan gelen yağmur sularının su depolama sistemine giriş debisinin ise saniyede en çok 70-90 litre olduğu ve kapaklarının iş makinesi trafiğine açık olduğu sistemlerdir.  WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU